Jdi na obsah Jdi na menu
 


10. 2. 21 Vlkoš – Skoronice – Milotice - bájný vrch NÁKLO – Ratíškovice

20. 3. 2021

Vlkoš – Skoronice – Milotice

- bájný vrch NÁKLO – Ratíškovice (10,5 km)

středa 10. února 2021 v 09:05 h vlakem

TRASA 10,5 km vede po asfaltových cestách a silnicích.

Odjezd z Bučovic v 09:05 h vlakem do Vlkoše (příjezd v 09:46 h)

Zpět autobusem z Ratíškovic ve 12:23 h.

Předpokládaný návrat do Bučovic ve 13:57 h nebo dle domluvy.

10,5 km: Vlkoš – Skoronice (1,3 km) – Milotice (3,7 km) – Náklo (2,2 km) – Ratíškovice (3,3 km)


TRASA na webu mapy.cz: https://mapy.cz/s/ranabategu

DOPRAVA

Doprava tam

Čas

Doprava zpět

Čas1

BUČOVICE, vlak

09:05 h

RATÍŠKOVICE, bus

12:23 h

VLKOŠ

09:46 h

přes Milotice

12:35 h

 

 

Kyjov, bus zast.

12:50 h

 

 

KYJOV, zast., vlak

13:23 h

 

 

BUČOVICE

13:57 h

 

 

PŘIHLÁŠKY:

Jaroslav Mlejnek do 9. února do 19 h, e-mail:  ktnohabucovice@seznam.cz, m. 603 960 061

V případě malého počtu přihlášených nebo očekávaného špatného počasí se akce nemusí uskutečnit.

Přihlášení zájemci o tom budou informováni den před akcí do 20 hodin.

DODRŽUJTE PROTIEPIDEMICKÁ OPATŘENÍ!

 

Náklo (265 m) je vrch nedaleko obcí Ratíškovice a Milotice. Své okolí převyšuje asi o 58 metrů a z jeho vrcholu jsou hezké rozhledy směrem na Chřiby i Bílé Karpaty.

 

 

 

 

 

 

 

Co činí tento kopec zcela jedinečným jsou pískovcové sochy, které stojí přímo na jeho vrcholu a velký liliový kříž. Hned první socha, která se nachází trochu v ústraní vůči ostatním, představuje franského kupce Sáma, který jako první na našem území založil samostatnou říši (kolem roku 623 n. l.) a pojmenoval ji dle jeho jména. O jeho franském původu však dodnes panují dohady, neboť je známým faktem, že Sámo byl pohan a Frankové přijali křesťanství více jak sto let před Sámovým příchodem na naše území, což vyvolává velké pochybnosti. Ať již ale byl Sámův původ jakýkoli, své místo na Nákle si našel a neustále dohlíží na okolní dění. O pár metrů dále se setkáváme s další trojicí soch. První sochou není nikdo jiný než kníže Rostislav, druhý kníže slavné Velkomoravské říše. Zvláštnost této sochy spočívá v tom, že je zde kníže ztvárněný slepý a jak je z historie známo, nechal ho oslepit právě kníže Svatopluk, který stojí hned vedle něj. Kníže Svatopluk (třetí a poslední kníže Velkomoravské říše) svírá v ruce svůj meč a kousek po jeho levici nás vítá poslední dvousocha Cyrila a Metoděje.

https://leoskovarik.cz/blog/vrch-naklo

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/bajny-vrch-naklo-u-ratiskovic

 

Skoronice – 546 obyvatel, 192 m n. m.

Skoronice jsou proslavené svou jízdou králů, je zde zřízeno etnografické muzeum s expozicí jízdy králů a ukázkou tradičního lidového bydlení na Slovácku v první polovině minulého století. Mezi zajímavosti patří také vinné sklepy Skoronské búdy s vinařskou stezkou a s nedalekou přírodní vodní nádrží, kde hospodaří místní rybáři. Dalšími historickými památkami jsou sochy sv. Františka a Anny a kostel sv. Floriána, který byl vysvěcen v roce 1886 a dodneška je majetkem  skoronských občanů. Nejstarší památkou v obci je dřevěná socha Panny Marie z 15. století.

Milotice - 1 878 obyvatel, 184 m n. m.

Socha Immaculaty (kolem 1740), zámek Milotice se zahradami, kostel Všech Svatých – postaven v letech 1697–1701, 1702–03 ohrazen zdí s barokními sochami, 2017 byla do kostela znovu umístěna malba Panny Marie Milotické, hřbitovní kaple sv. Rocha, sv. Šebastiána a sv. Rozálie – vybudována v letech 1849–1851, farní budova z roku 1735

Areál vinných sklepů Šidleny – asi 200 vinných sklepů, nejstarší je z roku 1770, od roku 1972 se zde pravidelně pořádá Národopisný festival Kyjovského Dolňácka Milotice.

Náklo (265 m) je vrch nedaleko obcí Ratíškovice a Milotice. Své okolí převyšuje asi o 58 metrů a z jeho vrcholu jsou hezké rozhledy směrem na Chřiby i Bílé Karpaty.  

Na Náklu najdete kousek od turistického rozcestníku sochu Sáma (který se svým ozbrojeným doprovodem pomohl Slovanům proti Avarům) a k uctění příchodu Cyrila a Metoděje zde byl v roce 2004 vybudován tzv. liliový kříž, který má svá ramena zakončena liliovitým okvětím.

V 30. letech 20. století nastal na vrchu Náklo rozvoj těžby lignitu firmou Baťa. Dodnes najdete nedaleko vrcholu pozůstatky dolů Žofie, Tomas, Josef a Franc de Paule. Mimo to jsou na svazích Nákla založeny vinice.

Název vrcholu je zřejmě odvozen od náklí, což bylo místo, kde vše dobře klíčilo. To mohlo být způsobeno tím, že se zde nachází obrovský podzemní rezervoár artézské vody. Protržením svahu na severu vznikla rokle do propasti. Tato oblast je zajímavá i ložiskem uhlovodíků, jejichž výrony vytvořily na severním úpatí Nákla různé mohylovité pahrbky.

Dle teorie, popularizované především Janem Galatíkem, mohl být v kráteru Nákla umístěn bájný Veligrad. Podle písemných pramenů mělo jít o tehdejší megaměsto s výjimečným vzhledem. Jan Galatík se také rozhodl jít po stopách perských kupců a z překladu písemných pramenů získával další informace o podobě megaměsta, které je popsáno jako místo s nedobytnými hradbami a zároveň je jeho část umístěna pod povrchem země. Pan Galatík svoji teorii podpořil i leteckou archeologií, díky které zjistil, že u kóty 218 se nachází silueta bývalé stavby o půdorysu cca 80 m x 40 m, připomínající obrovský chrám, kam by se vešlo až 4 000 lidí. To vede pana Galatíka k domněnce, že by se mohlo jednat o hledaný Velký Moravský chrám, kde byl pohřben sv. Metoděj.

V roce 1954 náhodně objeven hrob avarské princezny, která mohla být jednou z manželek Sáma.

Ratíškovice - 4 015 obyvatel, 207 m n. m. římskokatolický farní kostel, vystavěný v letech 1855 – 1857, uprostřed řadové zástavby vinných sklepů na Slavíně se nachází sloup svatého Urbana, patrona vinařů. Zajímavá je bytová kolonie nesoucí jméno Tomáše Bati, který zde otevřel v roce 1933 lignitový důl „Tomáš“. Kolonie 44 cihlových bytů